Netoli Marijampolės, šalia nepavojingų atliekų sąvartyno, baigiama statyti ir maždaug po mėnesio pradės veikti atliekų tvarkymo gamykla, kuri, pasak specialistų, neteks darbo tik tuomet, kai gyventojai išmoks tinkamai rūšiuoti atliekas. Tokios gamyklos, pavyzdžiui, Vokietijoje, Švedijoje, Prancūzijoje buvo uždarytos po 10–15 metų.
Ši įmonė atliekų tvarkymo gamykla vadinama tik šnekamojoje kalboje. Europos Sąjungos (ES) standartus atitinkantis objektas oficialiai yra vadinamas mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiais.
MBA statybos ir vėlesnio operavimo konkursą Marijampolėje laimėjo bendrovė „NEG recycling“, rangovas – statybų bendrovė „Versina“. Pastatytus įrenginius pagal sutartį dešimt metų eksploatuos bendrovė „NEG recycling“, kurį jau priėmė į darbą MBA direktoriumi Antaną Mieliauską, buvusį Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) vadovą.
MBA statybai iš ES struktūrinių fondų buvo gauta 9,124 mln. eurų, atliekų tvarkymo centras šiam projektui skiria 1,610 mln. eurų. Įrenginių statyba Uosinės kaime užima dviejų hektarų plotą.
Specialistai teigia, jog įgyvendintas projektas padės sumažinti į sąvartynus patenkančių atliekų kiekius; apdorojus į įrenginius patenkančias atliekas, bus gaunama apie 16 tūkst. tonų aukšto kaloringumo kietojo atgauto kuro, kuris atliekų deginimo jėgainėse virs šiluma; techniniu kompostu bus perdengiami į sąvartyną patenkančių atliekų sluoksniai.
Naujoje gamykloje jau baigiama montuoti šiuolaikiška rūšiavimo įranga, sukurta visa reikalinga infrastruktūra bei 22 darbo vietos. Nemalonaus atliekų kvapo didžiulėse patalpose nebus, nes veiks moderni oro valymo sistema ir biofiltrai. Oras bus filtruojamas per medienos drožles.
Pirmiausia iš atvežamų atliekų bus atskiriamos antrinės žaliavos (popierius, kartonas, stiklas, pakuočių, kieto plastiko atliekos), o po to vyks bioskaidžių atliekų apdorojimo procesas.
Manoma, jog šie įrenginiai per metus galės išrūšiuoti ir perdirbti iki 65 tūkst. tonų atliekų. Marijampolės atliekų centras šiai gamyklai už toną atliekų mokės po 22 eurus. Specialistai teigė, jog gyventojams mokestis už komunalinių atliekų tvarkymą kol kas nepadidės.
Paradoksas, tačiau tam, kad gyventojai pagaliau išmoktų namuose rūšiuoti atliekas, prireikia statyti specialias gamyklas. Tai patvirtino ir MBA direktoriumi dirbsiantis A.Mieliauskas: „Jei žmogus nenori pats rūšiuoti, sumokės kitiems, kurie surūšiuos už jį“.
Šaltinis – Loretos Juodzevičienės straipsnis www.lrytas.lt